Njė Komb
Njė Atdhe
Njė Gjuhė
Njė Flamur

ORGANET DREJTUESE TĖ ORGANIZATĖSNė bazė tė Statutit tė OVL tė UĒK-sė, organi mė i lartė drejtues i Organizatės ėshtė KUVENDI. Kuvendi pėrbėhet nga delegatė tė zgjedhur nga kuvendet e Organizatės nėpėr komuna. Me Statut garantohet pėrfaqėsimi i barabartė i tė gjitha organizatave nėpėr komuna me nga 3 delegatė, si dhe garantohet pėrfaqėsimi i organizatave sipas numrit tė veteranėve, pėr 500 veteranė nje delegat shtesė.
Mes dy kuvendeve, OVL tė UĒK-sė, drejtohet nga KĖSHILLI DREJTUES. Kėshilli Drejtues pėrbėhet nga 51 anėtar. 29 anėtar janė kryetarėt e Organizatave nėpėr komuna, ndėrsa Kuvendi i Tretė Zgjedhor, me 24 janar 2009, vendosi qė nė KD tė pėrfaqėsohet edhe gjinia femėrore si dhe kėshilltari juridik. 19 anėtar, zgjedhen me votim direkt nga Kuvendi.


KĖSHILLI DREJTUES:

AFRIM KULETA , MUHARREM XHEMAJLI , FATMIR MEHMETI , FAIK FAZLIU , FATMIR HUMOLLI , FATON KLINAKU , SHERIF KRASNIQI , HAXHI SHALA , XHABIR ZHARKU , XHAVIT DAUTI , QERKIN DUKOLLI , FATMIR SOPI , GAZMEND BYTYQI , ENVER MAVRIQI , JAHIR DEMAKU , SHKUMBIN DEMALIJA , SADIK MAKOLLI , FADIL MULLIQI , HALIL BLAKAJ , MILAIM LIMONI , ABDYL MUSHKOLAJ , ENVER HAJDARI , NAZMI KRASNIQI , SADIK KONJUSHA , SADRI HOXHA , AHMET DAKU , SHABAN CURRI , SAFET GASHI , ILAZ CEKA , FEHMI MJEKU , HAJDIN BALAJ , AJVAZ KARPUZI , ENVER HOTI , RAFET IBISHI , SMAJL ELEZAJ , BRAHIM MEHMETAJ , NASER BERISHA , VAJDIN BERISHA , GALIP SKERAJ , SAFET SYLA , HYSNI NGUCATI , ALI BUZHALA , MILAIM ABAZI , IDRIZ ASLLANI , SOKOL POGA , HIDAJETE REXHA , NERXHIVANE AZIZI , FEHMI BAFTIU , EKREM QERIMI , PREN MARASHI , ISUF GASHIKRYESIA


Kryesia ėshtė organ ekzekutiv i Kėshillit Drejtues sė Organizatės.
Smajl Elezaj Kryetar (u.d.)
Xhavit Dauti Nėnkryetar
Faton Klinaku Sekretar
Muharrem Xhemajli Anėtar
Naser Berisha Anėtar
Fatmir Mehmeti Anėtar
Ali Buzhala Anėtar
Sokol Poga Anėtar
Hysni Ngucati Anėtar
Hidajete Rexha Anėtare
Nerxhivane Azizi Anėtare
Fatmir Sopi Anėtar
Sadri Hoxha Anėtar
Idriz Asllani Anėtar
Gazmend Bytyqi Anėtar
Pėr efikasitet tė punės, Kėshilli Drejtues ndėrton sektoret punuese pėr ēėshtje tė ndryshme.